Terensko delo predstavlja možnost širjenja mreže stikov z uporabniki drog in zagotavlja njihovo vključevanje v program na različnih lokacijah. S posebej prirejenim vozilom tako tedensko prihajamo v Podravje, Pomurje in na Koroško. Osnovni princip programa je v tem, da z uporabniki vzpostavimo stik na terenu, pomoč (svetovanje, motiviranje in informiranje) se začne takoj ter tudi oblikovanje podlage za kontinuirano sodelovanje.
Naš program je brezplačen, brez vstopnih pogojev, namenjen tistim odvisnikom prepovedanih drog, ki niso, ne želijo ali ne morejo zadostiti pogojem visokopražnih programov. Vsem uporabnikom je zagotovljena anonimnost in diskretnost.
Terensko delo se izvaja s prirejenim vozilom na področju SV Slovenije. Izvajanje programa pomeni širitev mreže stikov »s skrito skupino« uporabnikov drog. Terenski delavci nudijo predvsem informiranje in svetovanje v zvezi s tveganim vedenjem, varnim injiciranjem, informacije o ustreznih ustanovah in drugih programih pomoči. Opravljajo osebna svetovanja, razdeljujejo medicinski material, poskušajo motivirati uživalce drog k pozitivnim spremembam njihovega življenja in vedenja. V terensko delo so vključeni tudi uporabniki drog, ki najbolje poznajo sceno, potrebe uživalcev drog.... Izvaja se v parih na že vnaprej določenih lokacijah v večjih in manjših mestih Podravske, Koroške in Prekmurske regije.
CILJ
Glavni cilj našega programa je, da uporabnike, ki še ne morejo ali ne želijo prenehati z uživanjem drog, vzpodbujamo k manj tveganim vedenjem, hkrati pa jih podpiramo pri vsaki pozitivni spremembi v življenju.
Osnovni cilji programa so:
- doseganje t.i. skrite skupine uživalcev drog na področju ključnih regij, zlasti v mestih, kjer je ta problem največji ter jih opremiti s pomembnimi informacijami o preprečevanju poškodb zdravja, njihovih pravicah ter možnostih reševanja socialnih in drugih stisk
- nuditi storitve v življenjskih okoljih uporabnikov
- usmerjanje v visokopražne programe - programe zdravljenja
- opuščanje tveganega življenjskega sloga, spodbujanje zamenjave sterilnega materiala in preprečevanje možnosti okužb (hepatitis C, HIV), vračanje rabljenih igel v program
- izvajati sekundarno zamenjavo igel v nam nedostopnih prostorih, kar vključuje sodelovanje ključnih akterjev med samimi uživalci drog
- krepitev moči uporabnika - destigmatizacija in posledično sposobnost sprejemanja odgovornosti za lastno življenje
- izboljšanje funkcionalne pismenosti in sposobnosti uporabnika
- krepitev samopodobe in lastne vrednosti
- osvajanje veščin reševanja konfliktov in pridobivanje socialnih spretnosti
- kvalitetnejše življenje uporabnika
V posebej prirejenem vozilu uporabnikom nudimo:
- brezplačen sterilen material za varnejše injiciranje (igle, brizge, žličke s filtri, gaze, povoji, elastični trakovi, alkoholni robčki, askorbinska kislina, ...)
- kontejnerje za vračanje rabljenih igel ter možnost vračila rabljenih igel v poseben zabojnik
- kondome
- vodič o varnejšem injiciranju
- informacije in svetovanje v zvezi s tveganim vedenjem, zmanjševanjem škode zaradi uživanja drog, glede testiranja za hepatitis, HIV, vključevanja v metadonski program, detoksikacijo, komune in druge oblike zdravljenja
- svetovalni delavci nudijo praktično pomoč (pomoč pri urejanju dokumentov, zdravstvenega zavarovanja, stanovanjskih težavah, pisanju različnih prošenj, vlog in pritožb, spremljanje in zagovorništvo v različnih službah, informiranje glede zakonskih pravic, opravljanje družbeno koristnega dela, ...)
- pomoč uporabnikom pri pridobivanju sredstev pri Centru za socialno delo (denarna socialna pomoč, izredna denarna socialna pomoč), občinska pomoč, pridobivanje sredstev hrane in oblačil pri drugih institucijah za pomoč – Karitas, Rdeči križ, Sonček
- enkrat letno izvajamo anonimno testiranje za virus HIV in Hepatitis C
- zdravstveno svetovanje - diplomirana medicinska sestra nudi:
- informiranje s področja zdravja
- spremstva k zdravniku
- izvajanje delavnic na temo manj tveganega življenjskega sloga
- meritve krvnega tlaka, teže in svetovanje v zvezi s prehrano glede na specifičnost bolezenskih stanj
- spodbudo in podporo
Z izvajanjem našega programa prispevamo k zmanjševanju socialne izključenosti uporabnikov, z informiranjem in svetovanjem preprečujemo pojav nekaterih problemov, povezanih s procesi marginalizacije in stigmatizacije. Naša naloga je tudi vzpodbujanje vrstniške (peer) edukacije, kar prispeva tudi k bolj aktivnemu vključevanju uporabnikov v prevzemanju konstruktivnejših socialnih vlog.
Urnik terenskega dela
Ponedeljek |
7:00 - 08:30 10:30 - 13:00 |
Murska Sobota Murska Sobota |
Torek |
14:00 - 15:00 15:30 - 16:30 17:30 - 18:30 |
Ravne na Koroškem Prevalje Dravograd |
Sreda |
7:00 - 08:30 11:00 - 13:00 |
Maribor Ptuj z okolico |
Četrtek |
7:30 - 9:00 10:00 - 13:30 |
Po dogovoru Lendava z okolico |
Petek |
7:00 - 8:30 10:30 - 13:00 |
Murska Sobota Murska Sobota |
Po predhodnem dogovoru so možni tudi drugi obiski krajev na področju severovzhodne Slovenije.
TELEFON: 031-804-864
E-MAIL: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Projekt Mobilna zamenjava igel s terenskim delom in svetovanje v zvezi z drogami in AIDS-em ter opolnomočenje uporabnikov za približevanje trgu dela ter dejavno medinstitucionalno sodelovanje za izboljšanje zaposljivosti
Društvo Zdrava pot v okviru terenskega dela in operacije "Razvoj in nadgradnja mreže mobilnih enot za izvajanje preventivnih programov in programov zmanjševanja škode na področju prepovedanih drog" izvaja tudi projekt "Mobilna zamenjava igel s terenskim delom in svetovanje v zvezi z drogami in AIDS-em ter opolnomočenje uporabnikov za približevanje trgu dela ter dejavno medinstitucionalno sodelovanje za izboljšanje zaposljivosti" s konzorcijskim partnerjem Zdravstveni dom Dr. Adolfa Drolca Maribor.
Cilji tega projekta so :
- opolnomočenje ciljnih skupin za približevanje trgu dela
- zdravstvena in socialna rehabilitacija uporabnikov prepovedanih drog in novih psihoaktivnih snovi
Sofinancerji tega projekta so ESS (Evropski socialni sklad), ki financira zaposlitev medicinske sestre, ESRR (Evropski sklad za regionalni razvoj), ki je financiral nakup prilagojenega terenskega vozila za izvajanje dejavnosti in Ministrstvo za zdravje.